ילדה עם דלקת כרום המוח קיבלה בבית החולים סירופ ושוחררה לביתה

כל רופא, יודע כי כאשר מדובר בילדים קטנים הלוקים במחלה כשלהי, יש להתייחס לכל תסמין ביתר תשומת לב, ולעשות את כל הבדיקות הדרושות כדי לשלול זיהומים, שכן בשל המערכת החיסונית הרגישה בגילאים צעירים, ההידרדרות של כל מחלה היא מאוד מהירה, וחום גבוה שלא יורד צריך לעורר חשד והרופא אינו יכול לפטור את עצמו במתן טיפול שיגרתי מבלי לשלוח את הילדה לבדיקות מקיפות, שכן אחרת, עשוי העניין להסתיים בצורה טרגית, כפי שאירע במקרה 

האם הייתה כאן רשלנות?

רונית (שם בדוי) בת החמש חזרה מהגן עם חום גבוה של 39 מעלות, חולשה ותלונות על כאבים ברגלה הימנית, ההורים נתנו לה אקמול והשכיבו אותה לישון. אחר הצהריים כשההורים לא ראו שיפור במצבה של רונית הם התקשרו למוקד הטלפוני של קופת חולים ושם הפנו אותם לרופא במוקד החירום.

במוקד החירום נבדקה רונית אצל אחות והועברה לבדיקת רופא אשר העלה כי יש לה חום של 39.8 וכי יש בבדיקת השתן כדוריות אדומות, ובטנה נפוחה מעט. הרופא נתן לרונית סירופ אופטלגין ולאחר שהחל החום לרדת מעט החליט הרופא לשחרר אותה עם הוריה לביתה תוך קבלת הנחיה שאם מצבה לא ישתפר לחזור למוקד.
ההורים של רונית לא חזרו למוקד באותו לילה, ורק למחרת בבוקר שמה לב אימה של רונית כי יש לילדה כתם כחול על הרגל ומאוחר יותר החלו להופיע עוד כתמים כחולים בכל חלקי גופה, זמן קצר אחרי כן רונית הקטנה איבדה את היכולת לשלוט בסוגרים, החל לצאת דם מפיה והיא איבדה את ההכרה.

צוות של אמבולנס נט"ן שהוזעק למקום הבהיל אותה לבית החולים וכעבור כמה שעות היא נפטרה.
נעשתה נתיחה שלאחר המוות ובה התברר כי הסיבה למותה של רונית הייתה דלקת קרום המוח שנבעה מדלקת ריאות חריפה.

הוחלט להגיש תביעה רפואית נגד מרפאת המוקד, הרופא המטפל וקופת החולים וחברת הביטוח

התובעים טענו בפני בית משפט השלום לרשלנות רפואית כי בשל אי האבחון של הזיהום החיידקי והעובדה שלא הפנו אותם לקבלת טיפול בבית חולים לשם ביצוע בדיקות נוספות ומעמיקות יותר, נפטרה הילדה רונית.
מנגד נטען על ידי הנתבעים כי הטיפול שניתן לרונית היה תקין לגמרי כמו גם האבחון שכן, רונית נפטרה מדלקת קרום המוח שהיא תוצאה של זיהום חיידק אלים (סטרפטוקוקוס A) שהתפתח במהירות ולא היה ניתן במועד הבדיקה לאבחן את זאת.

דבריהם וטענותיהם של הרופאים

הוגשו חוות דעת רפואיות מטעם שני הצדדים: מצד התובעים חוות דעתו של מומחה לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות של ילדים אשר קבע כי הסימנים הראשונים של מחלקת קרום המוח הם הקאות, חום, כאבי ראש ושינוי בהתנהגות הילד, והדבר החשוב ביותר הוא לאבחן את המחלה מוקדם ככל האפשר ואם יש לרופא ספק קטן שזו המחלה עליו להפנותה בדחיפות לבית החולים לשם מעבר בדיקות מקיפות יותר.

במקרה זו קבע המומחה כי הילדה רונית הגיעה למוקד החירום עם חום גובה, התלוננה על כאבי שרירים ברגליים והייתה במצב של חוסר ערנות ואלו הם בדיוק הסימנים האופייניים לדלקת קרום המוח, או לפחות אמורים לעורר את חשדו של הרופא לכך, ולכן היה על הרופא להפנות אותה להמשך בירור למחלקת המיון של בית החולים ולא לשלוח אותה לביתה.
מנגד, המומחה הרפואי מטעם הנתבעים קבע כי הבדיקות שנערכו במוקד הרפואי לא יכלו לאבחן את הזיהום החיידקי או את דלקת קרום המוח שבה לקתה הילדה וציין כי גם לו הייתה מגיעה בשלב מוקדם יותר לבית החולים ומקבלת טיפול באנטיביוטיקה סביר להניח כי לא ניתן היה להצילה משום שהמדובר היה בחיידק אלים.

דבריו של בית המשפט בנושא

הרופא שטיפל ברונית במוקד החירום טען בעדותו כי הבדיקות לא הצביעו על דלקת קרום המוח, והוא סבר כי הילדה רונית לוקה בשפעת ועל כן בחר לטפל בה בסירופ אקמול וסירופ נורופן.
בית המשפט בחן את חוות דעת המומחים הרפואיים ואת עדויות הצדדים וקבע כי הרישום הרפואי של הרופא במוקד הרפואי היה לקוי וחסר. לא היה רישום של בדיקת הריאות, דופק ולחץ דם ועל כן הועבר נטל ההוכחה אל הגורם הרפואי שהתרשל בתפקידו.
בהיעדר רישום רפואי תקין של הרופא במוקד הרפואי, בית המשפט החליט לקבל את חוות דעתו של המומחה הרפואי מטעם התובעים לפיה היה על הרופא לחשוד כי מדובר בזיהום שנובע מחיידק מסוכן ולא להתייחס לתלונות ומצב הילדה בשוויון נפש ולקבוע כי המדובר בזיהום ויראלי בלבד.

פסק דין

במקרה זה היו מספר סימנים שהצביעו כי יתכן שהילדה סובלת ממצב חמור יותר ולכן עולה כי הרופא בחר שלא להתייחס בצורה רצינית לכאבים ולחולשה של הילדה ולא השאיר אותה זמן מספיק להשגחה כדי לאבחן אותה כראוי אלא בחר לשחרר אותה ולא להעבירה להמשך בדיקה לבית החולים ובכך פעל בניגוד לנדרש מהרופא הסביר ועל כן ניתן לומר כי הרופא התרשל בטיפול שניתן כמו גם שאר הנתבעים ולפיכך, עליהם לשאת באחריות לנזק ולפצות את התובעים בסכום כספי של מעל למיליון ₪.

תא (הרצ') 1222/03

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.