מה המשמעות של רשלנות רפואית בגיל מבוגר

מבין מגוון של תביעות הרשלנות הרפואית המוגשות לבתי המשפט, ישנן גם לא מעט תביעות המתייחסות לגיל המבוגר, לבני גיל הזהב. מבוגרים רבים נאלצים לעבור לא מעט טיפולים והליכים רפואיים שונים, המסייעים להם להתמודד עם תופעות הגיל השונות והמחלות המופיעות בתקופה זו של חייהם. אחרים בוחרים להתגורר בבתי אבות כדי ליהנות מסביבה נוחה ונעימה יותר, ובמיוחד אם הם נותרו בגפם, ללא בני זוג. וישנם כאלה, ובעיקר בשל מצבם הבריאותי הקשה, המועברים למסגרות סיעודיות, שם הם יכולים לקבל טיפול רפואי והשגחה מתאימה לאורך כל שעות היום. לצערנו, ישנם לא מעט מקרים של רשלנות רפואית בגיל המבוגר, מקרים המצדיקים פנייה לבית המשפט והגשת תביעה.

רשלנות רפואית בעת זיקנה

מאפייניהן של תביעות רשלנות הקשורות לגיל המבוגר

מקרים של רשלנות רפואית בגיל מבוגר הם מקרים שכיחים מאד, לצערנו. הטיפול בגילאים המבוגרים הוא מורכב מאד ומצריך לא מעט כישורים מצידו של הצוות הרפואי. גם העובדה שלא תמיד יכול המטופל עצמו לסייע למטפל לאבחן את מצבו (ובעיקר באמצעות תשאול) מוסיפה לכך לא מעט. ובכל זאת, כמו בכל תחומי הרפואה ובכל המקרים הרפואיים השונים, גם במהלך הטיפול במבוגרים, ואולי אף יותר, נדרשת תשומת לב רבה, התנהלות מקצועית וסבירה, כפי שמצופה מכל גורם רפואי כלשהו.

תביעות רשלנות רפואית רבות, המתייחסות לרשלנות בגיל המבוגר, מציינות לא אחת את מצבו הקשה של המבוגר בעקבות הטיפול הרשלני שבוצע. חשוב לזכור שמצבו של האיש המבוגר, בהשוואה לצעיר, הוא שונה. גופו חלש יותר, באופן כללי, ויכולתו להתמודד עם חולי או שינוי כלשהי, איננה רבה.

כל פגיעה שהיא, כל התנהלות רפואית לא נכונה, עשויה לגרום לנזק חמור ביותר במצבו של המטופל המבוגר, נזק שעשוי להשפיע על אורך ואיכות חייו. ההשלכות של רשלנות רפואית אצל מבוגרים באות לידי ביטוי בדרכים שונות, ולעיתים גם במוות. וזו בדיוק הסיבה מדוע ישנה חשיבות רבה בבחירתו של הרופא המטפל והמוסד הרפואי שאליו פונה המבוגר.

דוגמא למקרה רשלנות רפואית בגיל המבוגר

במסגרת תביעת רשלנות רפואית שהוגשה לבית המשפט, טענו ילדיה של המנוחה, שהתגוררה בבית אבות, כי במידה והיתה זוכה לטיפול רפואי מתאים, ניתן היה למנוע את מותה. המנוחה, שעברה להתגורר בבית אבות, נפלה מספר פעמים וטווח זמן קצר, בעקבות כך הובהלה לבית החולים, שם סבלה מזיהום שגרם, בסופו של דבר למותה.

לטענתם בני משפחתה בית האבות, והצוות הרפואי שלו, לא פעל כשורה שכן היה צריך לנקוט במשנה זהירות ובמיוחד לאחר נפילתה השנייה. לדבריהם היה על הצוות לספק לקשישה את הציוד הנדרש שיאפשר לה להתנייד במקום בקלות רבה יותר, ובעיקר כשהיא סובלת מתשישות רבה. בנוסף, היה עליהם גם לצייד את חדרה במיטה עם מעקה ובכך למנוע את נפילתה ממנה. בית המשפט קיבל את טענותיהם ופסק 50,000 ₪ כפיצוי.

בית המשפט, בבואו לבחון את המקרה, בדק את שרשרת האירועים ואת הנפילות השונות, שהובילו, בסופו של דבר, לאשפוזה של המנוחה, אשפוז, שהוביל, בסופו של דבר, למותה בעקבות זיהום חמור (כפי שקורה לא אחת אצל קשישים, המתאשפזים בבית החולים). בעזרתו של עורך הדין מטעם התביעה, הוצג האירוע, לרבות חוות דעת של מומחים, והוכח הקשר שבין התנהלותו הלא תקינה של בית האבות והצוות המטפל במקום, לבין מותה.

חשוב לדעת

ישנם לא מעט מקרים של רשלנות רפואית בגיל המבוגר, בין אם הם קשורים לבתי אבות, למוסדות הסיעודיים השונים או למחלקות בבתי החולים, בהן מתאשפזים הקשישים. בחינתה של הרשלנות הרפואית בגין המבוגר היא, כאמור, לא פשוטה. כשפונים לעורכי דין המתמחים ברשלנות רפואית, חשוב לבדוק האם יש להם ניסיון בהגשת תביעות דומות, האם זכו בתביעות אלו, ובכלל, מהי מידת היכרותם עם הנושא.

מומלץ לפגוש את עורך הדין לפגישת ייעוץ מקדימה, המסייעת לשני הצדדים, גם לצד שמעוניין להגיש את התביעה, וגם לעורך הדין עצמו, לבדוק את האירוע באופן מעמיק יותר ולנסות להעריך האם קיים סיכוי לזכות בתביעה, תוך בחינתם של כל פרטי האירוע ולאורך כל שלביו השונים.
אם בן משפחתכם המבוגר או אלי אתם עצמכם נפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית, פנו אלינו עוד היום כדי שנוכל לסייע לכם להתמודד עם המקרה ולבחון הליכים משפטיים רלוונטיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.