מידע אודות סוגיית הרופא הסביר

בית המשפט, בבואו לבחון את תביעת הרשלנות הרפואית שהוגשה לו, מתייחס אל כמה סוגיות, כשבמרכזן, ואולי החשובה ביותר, היא סוגיית הרופא הסביר. תביעות רשלנות רפואית הן תביעות מורכבות מאד. הן יכולות לעסוק בתחומי רפואה לא פשוטים וכמובן גם באירועים שהסתבכו והובילו לנזקים חמורים במיוחד. בחינתו של בית המשפט את המקרה ובעיקר, התנהלותה של התביעה, נעשית מול עורכי דין מקצועיים העוסקים בתחום, ותוך התייחסות אל חוות דעת רפואיות, מסמכים שונים וגם העלאת נקודות שונות ובמיוחד שאלות שהתשובה עליהן יכולה לעזור לקבל את ההחלטה ולקבוע האם אכן זהו מקרה של רשלנות רפואית.מיהו הרופא הסביר ?

כיצד מגדיר בית המשפט את התנהגותו של הרופא הסביר

ההתייחסות אל אופן התנהלותו של כל רופא באה לידי ביטוי בחוק זכויות החולה, שבמסגרתו על כל רופא לקבל את הסכמתו מדעת של המטופל לגבי ההליך הרפואי הניתן לו. הסכמה מדעת יכולה להינתן לאחר שהוצגו למטופל כל הסיכונים הנלווים לטיפול, הליכים חלופיים ועוד. בנוסף, על הרופא הסביר מוטלת האחריות לבדוק את מצבו הבריאותי של המטופל, את הרקע הרפואי שלו ואת קבוצות הסיכון שלהן הוא שייך בטרם הוא מגיש את הטיפול.

במהלך הטיפול עצמו על הרופא המטפל לפעול על פי הנורמות המקובלות במסגרתו של הליך רפואי זה ובמקביל עליו לוודא כי סביבת העבודה היא ראויה וכי המכשור, בעזרתו משתמשים במהלך הטיפול, תקין. בתום הטיפול עצמו על הרופא הסביר לבצע מעקב שוטף אחר מצבו של המטופל ולוודא כי הופנה לכל הבדיקות המאפשרות זאת ולטיפולים משלימים נוספים, במידת הצורך.

כיצד בוחן בית המשפט את סוגיית הרופא הסביר

כדי לקבוע האם הטיפול הרפואי שהוצע או האם התנהלותו של הצוות הרפואי במקום יכולים להיחשב כמקרה של רשלנות רפואית, בוחן בית המשפט את סוגיית הרופא הסביר תוך העלאת מספר שאלות ובדיקת כמה פרמטרים. מדובר בבחינה אובייקטיבית לחלוטין המסייעת לבית המשפט לקבוע האם זה מקרה של רשלנות רפואית או שאולי לא. הנה השאלות שאותן בוחן בית המשפט, תוך התייחסותו לסוגיית הרופא הסביר:

  • מהי הרמה המקצועית הנדרשת על מנת להציע את הטיפול שהוצע ומהי הרמה הנדרשת כדי לעסוק בתחום הרפואי הרלוונטי לאירוע?

  • אילו פעולות ניתן היה לבצע כדי למנוע את הנזק, ואילו פעולות היו הכרחיות לשם מתן הטיפול הראוי?
  • כיצד פעל הרופא או הצוות הרפואי במהלך האירוע? מה הטיפול שהוצע לתובע, שבגינו הגיש את התביעה?
  • האם כל רופא אחר, העוסק בתחום, היה פועל באותו האופן ומגיש את הסיוע הרפואי, כפי שזה הוגש בפועל?
  • האם ישנם סיכונים אפשריים לטיפול? האם במידה וטיפול אחר היה מוצע, הסיכויים להחלים היו גבוהים יותר?

מדובר בשאלות עמוקות מאד, המצריכות בחינה מקצועית, הכוללת התייחסות אל חוות דעת של רופאים מומחים העוסקים בתחום. בחינת סוגיית הרופא הסביר היא כלי חשוב מאד במסגרת תביעת רשלנות רפואית והיא חלק בלתי נפרד ממנה. בית המשפט יוצא מנקודת הנחה שלא כל טיפול רפואי יכול להצליח ולא כל טיפול רפואי אכן משיג את התוצאות הרצויות. ולכן, כדי לבחון את המקרה באופן אובייקטיבי ולבדוק האם התנהגותו של הרופא או הצוות לאורך כל הדרך היתה סבירה, מקצועית ונכונה, הוא מעלה שאלות אלו לדיון ובודק אותן בעזרתם של מומחים.

חשיבותה של בחינת סוגיית הרופא הסביר

בחינת סוגיית הרופא הסביר היא, כאמור, בדיקה הכרחית במסגרת כל תביעת רשלנות רפואית. התייחסות אל סוגיית הרופא הסביר מאפשרת לבית המשפט לבדוק את כל הגורמים ואת כל הנסיבות השונות שהובילו, בסופו של דבר, לנזק שנגרם.

זאת, תוך התייחסות אל כל השלבים השונים, החל מאלה שקדמו למתן הטיפול. במקרים מסוימים, ממנה בית המשפט מטעמו רופא מומחה על מנת שיסייע לו לבדוק את המקרה באופן מקצועי (מלבד חוות דעתו של רופא מטעמה של התביעה). במידה ומגלה בית המשפט שאכן ישנם פערים בין התנהלותו של הרופא ובין ההתנהלות המצופה ממנו, קובע בית המשפט שאכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית במצדיק קבלת פיצוי בגין הנזק שנגרם.

אם אתם או אולי אחד מבני משפחתכם נפגע כתוצאה מהליך טיפולי כלשהו, אתם מוזמנים לפנות אלינו בהקדם. בעזרתם של עורכי דין המתמחים בתחום הרשלנות הרפואית, נוכל להציע לכם את המענה המשפטי המקצועי הנדרש במקרים אלה ולבחון את האירוע לעומק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.