לידת מלקחיים

רשלנות רפואית בלידת מלקחייםלידת מלקחיים וסכנותיה

רשלנות רפואית בלידת מלקחיים – מבוא:

חלק גדול מהתביעות המשפטיות המוגשות למערכת המשפט בישראל, מוגשות כנגד בתי חולים וגורמים רפואיים אחרים, מכוח עילת רשלנות רפואית בלידה, וזאת מסיבות שונות כגון התעלמות ממצבה הרפואי של היולדת או של העובר המצוי בבטנה.

כאשר הלידה מתבצעת בעזרת כלי עזר, כדוגמא בעזרת מלקחיים, ישנו סיכון לגרימת נזקים הן ליולדת והן לתינוק, כדוגמאת שיתוק מוחין או מומים. לפיכך, חשוב כי הרופא המיילד מיומן ומקצועי מספיק, בכדי לחלץ את התינוק מרחם אימו. אך לא פחות חשוב מכך, ליידע את היולדת אודות הסיכונים הכרוכים בלידה זו.

מהי לידת מלקחיים וכיצד היא מבוצעת ?

לידת מלקחיים, הינה "לידה מכשירנית", כלומר לידה המסתיימת בשימוש בכלי עזר רפואי, מלקחיים. לידה באמצעות המכשיר, מונעת הלכה למעשה, את הצורך שבשליחת היולדת לביצוע ניתוח קיסרי ובכך, חוסכת ממנה את ההשלכות הקשות שבעשיית ניתוח קיסרי ואת הסיבוכים והסיכונים העלולים להתעורר כתוצאה מעריכתו. המלקחיים, מצטיירות כשתי כפות מתכת אשר מוחדרות לרחם האישה וננעלות משני צידי ראש התינוק. הרופא המיילד אוחז בהם ובשעה שנוצר ציר שולף את התינוק אל מחוץ לרחם. לידות אלה מעוררות פעמים רבות את השאלה האם היתה רשלנות רפואית בלידה בשל נזק הנגרם לעובר עקב טיפול לקוי.

חשוב ביותר לקבל את הסכמת היולדת מדעת על דרכי הלידה הקיימות והאפשריות, הסכמה זו כוללת כמובן את הבנתה. אם יתברר כי היולדת לא הבינה את הליך הביצוע ולא נתנה את הסכמתה לביצוע הבדיקה הרפואית, נוכל לראות בכך את רשלנותו של הרופא המטפל ומכך, תצמח עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה. ידוע לכל ובפרט לציבור הרופאים, כי משעה שקיימות דרכי טיפול שונות ומגוונות, חובת הרופא ליידע את היולדת ולהסביר לה המצב בכללותו. זכות זו, אף מעוגנת בחוק זכויות החולה, בסעיף 13: לשון הסעיף אומרת, כי היולדת תקבל טיפול רפואי מדעת ומרצון, באם אין זה רצונה לא יינתן לה הטיפול. ניתן למעשה לראות, כי היולדת עצמה, תוכל להחליט בשעה שהרופא יפרוס את האפשרויות בפניה, על אופן הטיפול הרצוי והאפשרי לה, זאת כמובן תוך שקילת הסיכויים והסיכונים.

נגרם לכם או לילדכם נזקים בעקבות לידת מלקחיים? אל תהססו. פנו במיידית לקבלת ייעוץ מעורך דין מוסמך לענייני רשלנות רפואית בלידה. חשוב לציין כי יש לבחון כל מקרה לגופו. לא כל נזק אשר נגרם ליולדת או לתינוק מקורו ברשלנות. לפיכך, בשעה שמתעורר חשדכם כי דברים התנהלו בצורה לקויה בבית החולים, אל תהססו ותפנו לקבלת ייעוץ משפטי מוסמך. עורך הדין המומחה, ידריך אתכם בצורה הנכונה ויעריך את סיכויי הצלחת תביעתכם.

באילו מצבים ניתן להשתמש בלידת המלקחיים?

השימוש בלידת מלקחיים, יתאפשר רק בהתקיים התנאים הבאים: באם שלפוחית המים פקועה, צוואר הרחם היולדת פתוח, שלפוחית השתן הינה מרוקנת, ראשו נמצא קרוב למוצא הנרתיק. כמו כן, חשוב שהרופא המיילד יהיה בטוח במיקום ראש התינוק ומיומן, שכן המלקחיים חדות ומסוכנות, באם יתפסו חלק אחר בגוף העובר, או שיתפסו את ראשו לא משני צידיו אלא בפניו, הנזק שעלול להיגם לתינוק הינו הרסני וקטלני ובמקרה שכזה, אין מנוס מתביעתו בגין עילת הרשלנות הרפואית.

רשלנות בלידה

ככלל, בשעה שרופא נדרש לביצוע לידת מלקחיים, נהוג לבצע חתך ברחם האישה, בכדי למנוע קרעים. ייתכנו מקרים, בהם התינוק ייצא לאוויר העולם, כשאוזיו פצועות או שעל גבי הלחיים שלו מופיעים סימנים אדומים, המאופיינים כ"שטפי דם תת עוריים". סימנים אלו, יעברו לרוב תוך מספר ימים.

מתי נידרש ללידת מלקחיים?

ככלל, הצוות הרפואי ממליץ על לידות בעזרת כלי עזר, במצבים בהם קיים חשש כי אין היולדת יכולה ללדת באופן עצמאי. כמו כן, באם הולדת סובלת ממחלות רקע כגון לב וריאות, אין הצוות הרפואי יסתכן בגרימת רשלנות בלידה ויפעל באמצעות כלי העזר שברשותו לחיילוד מהיר של התינוק.

כמו כן, יש להיות קשובים למצב היולדת, באם נראית החמרה במצבה, יש להעבירה מיידית לביצוע ניתוח קיסרי בחדר הניתוח וזאת מהר ככל האפשר, שכן פעולה מיידית תציל את חייה ואת חיי התינוק המצוי ברחמה. באם הצוות הרפואי לא יפעל בזריזות ובמקצועיות, תוכל להתגבש עילת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה. כדי למזער מקרי רשלנות רפואית בלידה, מומלץ שהצוות הרפואי יבצע את לידות המלקחים כבר בחדר הניתוח או סמוך ככל האפשר, בין היתר מן השיקול שאם הלידה לא תצלח, היולדת תועבר במיידית לחדר הניתוח והתינוק ייחלץ מבטנה בצורה מהירה ככל האפשר. אל נשכח, כל שנייה היא קריטית ויכולה לעלות בחיי אדם. לכן, חשוב שהצוות הרפואי יהיה קשוב לצרכיה ומצבה של היולדת, עירנות מונעת אסון ומקריי רשלנות רפואית בלידה.

מהם הנזקים האפשריים בגין שימוש מלקחיים ?  

כאשר התינוק נשלף מרחם אימו, עלולים להיווצר קרעים ברחמה של האם, מלווים בדימומים מסיביים וקרעים בשלפוחית השתן ובכך, תיפקוד האם ייפגע באופן משמעותי. לפיכך, בכדי למנוע מצבים אשר עלולים לגרום לרשלנות, יש להיות קשובים לתנוחת העובר, באם ראשו מונח בזווית המקשה על חילוצו בעזרת המלקחיים, יש לבצע ניתוח קיסרי או לשקול את החלופות. כמו כן, באם ישלפו את התינוק ברשלנות ובחוסר מיומנות מבטן אימו, פניו עלולים להינזק והוא עלול ללקות בשיתוק בפניו. בנוסף, פגיעה בגולגלתו של התינוק עלולה להתרחש ולהצריך מעקב רפואי צמוד.זאת ועוד, עלולים להיגרם חתכים עמוקים אשר יחייבו המשך טיפול רפואי הם ליולדת והן לתינוקה.

דוגמא מן הפסיקה:

אמו של ג' הגיעה לבית החולים בחודש התשיעי להריונה, היא חשה בכאבים עזים בבטנה ומשנתגלו צירים בתדירות גבוהה, הועברה לחדר הלידה. בחדר הלידה, ניסו ליילד את אמו של ג' ללא הצלחה ומשלא התקדמה הלידה, החליטו הרופאים על שימוש במלקחיים בכדי לחלץ את ג' מרחמה. גם ניסיונותים לחצלו בעזרת המלקחיים, לא הניבו פרי ולבסוף, החליטו הרופאים על שליחתה לניתוח קיסרי. כשהגיח ג' לאוויר העולם, אובחן הוא כסובל מנזק מוחי קשה ובעקבותיו מפיגור שכלי. המחלוקת אשר התעוררה בעניינו, מקורה בשאלה האם הנזק הקשה שמלווה את ג', נגרם כתוצאה מרשלנותם של הצוות הרפואי המטפל, או לחילופין מפגם גנטי, תורשתי. בית המשפט פסק, כי מצבה הרפואי של היולדת, אשר היה ידוע לרופאים, היה צריך "להדליק נורות אדומות" לצוות הרפואי המטפל ולהגביר את רמת הזהירות כלפיה ולא לטרטר אותה בנסיונות כושלים בביצוע לידה מכשירנית. בשעה שידוע כי היולדת סובלת ממחלות רקע, נהוג להמליץ על עריכת ניתוח קיסרי בכדי למנוע נזקים עתידיים העלולים להיגרם לתינוק לפיכך, קבעה השופטת כי בית החולים יישא באחריות לנזקים שנגרמו לג'.

באם ברצונכם לקבל ייעוץ משפטי מוסמך, פנו למשרד עורכי דין המומחה לדיני רשלנות רפואית בלידה והעריכו את סיכויי תביעתכם במקצועיות. אנו כאן לכל שאלה שתידרש. 

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.