ניתוח קיסרי

רשלנות רפואית בלידה ניתוח קיסרירשלנות רפואית בלידה – ניתוח קיסרי

בשנים האחרונות ניתוח קיסרי הפך להיות דרך מאוד פופולארית לילוד התינוק שכן, המערכת הרפואית השתכללה והסיכונים הכרוכים בביצוע ניתוח רפואי שכזה נמוכים באופן משמעותי מהאפשרויות לסיבוכים בלידה רגילה במיוחד כאשר מדובר במצב בו התינוק לא נמצא בפוזיציה נוחה ללידה רגילה או משקלו גדול באופן משמעותי מהמשקל הנורמאלי של עובר.

ייעוץ משפטי – הערכת תביעה

בעת בחינת רשלנות רפואית בלידה בית המשפט בודק האם יש קשר ישיר בין הרשלנות לבין התוצאה החמורה שהגיעה בעקבותיה. שכן, יש לעשות הבחנה בין ברורה בין קשר עובדתי לבין קשר משפטי כי יתכן לא בוצע ניתוח קיסרי ומאוחר העובר נכנס למצוקה שהובילה ללידת תינוק עם מום ואף למוות אך השאלה היא האם יש קשר משפטי שקובע שניתן לומר שהסיבוך קרה בגלל שלא היה ניתוח או אין קשר בין המצוקה לניתוח שלא בוצע?

דילמה זו אינה פשוטה והיא דורשת מעורכי הדין המטפלים במקרים מורכבים אלו להביא ראיות וחוות דעת רפואיות היוצרות את הקשר המשפטי שכן אחרת יוכל הצד השני שהסיבוך בלידה לא קשור היה לניתוח הרפואי שלא בוצע ולפיכך לא הייתה באותו מקרה רשלנות רפואית בלידה כפי שהיולדת ביקשה להציג בפני בית המשפט ועל סמך זאת לקבל פיצויים.

עובר במשקל גבוה וניתוח קיסרי

אחת הסיבות הרבות לביצוע ניתוח קיסרי אצל יולדת היא משקלו הגבוה של העובד העשוי להוביל בלידה רגילה לסיבוך בשליפת התינוק החוצה וכך אכן אירע במקרה של יולדת אשר הגיעה ללדת עם עובר במשקל של 4.5 ק"ג, משקל גבוה לכל הדעות אשר דורש באופן טבעי ביצוע של ניתוח קיסרי כי למנוע סיבוכים שיובילו לכדי רשלנות רפואית בלידה.

באותו מקרה, היולדת הסכימה כי הלידה תבוצע בניתוח קיסרי אך הוועדה הרפואית החליטה כי למרות המשקל הגובה של העובר הם יבצעו לידה רגילה. היולדת שוחררה לביתה והתבקשה לשוב כעבור יומיים אך בפועל חזרה אחרי שלושה ימים כאשר אז התברר כי העובר נקלע למצוקה וכי היה קשר בחבל הטבור והוא נכרך סביב ראשו של העובר מה שהוביל למות העובר שלטענת היולדת היה נמנע לו היו מבצעים בה ניתוח קיסרי.

העובדה כי העובר היה במשקל של 4.5 ק"ג לבדה לא חייבה ביצוע ניתוח קיסרי שכן במקרים רבים מחליטים לבצע לידה רגילה והחלטה על כך נתונה לצוות הרפואי המטפל כפי שאירע במקרה זה בו הוחלט לבצע לידה רגילה ולפיכך בית המשפט בערכאה הראשונה קבע כי לא הייתה בהחלטה על ביצוע לידה רגילה רשלנות רפואית בעת הלידה.

רשלנות רפואית בלידה וקשר משפטי

היולדת ערערה על פסק הדין של בית המשפט בערכאה הראשונה וטענה כי לו היה נעשה ניתוח קיסרי הרי העובר לא היה מגיע למצב של מצוקה בלידה והמוות שלו היה נמנע. בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים קבע כי קיים קשר עובדתי לפיו לו היה מבוצע הניתוח הקיסרי לא הייתה מסתיימת הלידה באופן המצער כפי שקרה במציאות אך עם זאת לא היה קשר משפטי לפיו איש לא יכול היה לצפות שלו לא יבוצע ניתוח קיסרי התינוק יקלע למצב בו חבל הטבור ייכרך סביב ראשו ויביא למותו.

בית המשפט קבע כי הניתוח הקיסרי לא נועד למנוע מצוקה עוברית בה נכרך חבל הטבור סביב ראש העובר אלא לאפשר לידה ללא סיבוכים מסיבות כאלו ואחרות ולפיכך לא ניתן לומר כי הצוות הרפואי התרשל בהחלטתו שלא לבצע ניתוח קיסרי וזאת במיוחד שההיריון והבדיקות של העובר היו תקינות לגמרי קודם הלידה.

אמנם, במקרה זה, נדחתה תביעת רשלנות רפואית בלידה, אך חשוב להבין כי פעמים רבות נעתרים בתי המשפט לתביעות אלה והפיצויים בגינם עשויים להגיע למיליוני שקלים.

בכל מצב של חשד לרשלנות, פנו לעורכי דין בתחום.

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.