רשלנות רפואית באי גילוי מום מולד באגן של תינוקת

התרשלנות רפואית באבחון מום באגןלא אחת קורה כי התינוק לו ציפו ההורים תשעה חודשים נולד עם פגם מולד אשר גרם לעיוות כלשהו או התפתחות לא תקינה של חלק זה או אחר בגופו. לעיתים המומים ברורים מיד לעין, אך לעיתים מתגלים רק בבדיקות שנערכות לתינוק. נשאלת השאלה האם רופאים שלא אבחנו פגם מולד מיד לאחר לידת התינוק או בסמוך לכך בחודשי חייו הראשונים, וכתוצאה מהאיחור בגילוי נגרם לו נזק, יהיו אחראים ברשלנות רפואית?

תביעת רשלנות רפואית – מום באגן

בימ"ש השלום בחיפה קיבל תביעת רשלנות רפואית שהוגשה ע"י תובעת שנולדה עם מום באגן אותו לא אבחנו הרופאים עם לידתה, וקבע כי הוכח שהייתה רשלנות רפואית מצד הנתבעים מכיוון שלא אבחנו את הפגם לפני שחרורה של התינוקת מביה"ח, מה שגרם לה נזקי גוף. ביהמ"ש קבע כי הרשלנות הרפואית נובעת למצער בשל העדרו של תיעוד הבדיקות הדרושות שנערכו לתינוקת עם לידתה, מה שהעביר את נטל הראייה לנתבעים להוכיח שלא התרשלו, נטל בו לא עמדו.

למה לאחר הניתוחים המטופלת נותרה עם פגעים יותר חמורים ?

מעשה בס' אשר נולדה בחודש אוקטובר בשנת 2003 בלידה רגילה. מכיוון שנולדה פגה הושארה בפגיית ביה"ח לכמה ימים אשר לאחריהם השתחררה לביתה. בחודשי חייה הראשונים הייתה בטיפול בטיפת חלב באיזור מגוריה וכן בקופ"ח כללית. לתדהמת הוריה כשמלאו לה שנה וחצי אובחנה ס' כסובלת ממום מולד באגן ירכייה אשר משמעותו הינה כי נעדר אצלה חיבור נורמלי של פרקי הירכיים, וזאת בשל חוסר התפתחותו של חלק כלשהו באגן שנקרא מרחשת. ס' סבלה מחוסר חיבור דו צדדי כאשר שני הפרקים של ירכייה נמצאו מחוץ למרחשת. לאחר גילוי הפגם עברה ס' שני ניתוחים לצורך קיבועה של הפריקה ותיקון הפגם, אך גם לאחריהם למרבה הצער נשארה עם נכות וקשיים בהליכתה.

למה לא אבחנו את המום קודם לכן ?

ס' הגישה לבימ"ש השלום בחיפה תביעת רשלנות רפואית נגד קופ"ח כללית ונגד משרד הבריאות מפעילת טיפת חלב בטענה כי על הרופאים היה לגלות את המום מייד לאחר שנולדה או לפחות בחודשים הראשונים של חייה לפי שהתגלה בפועל. ס' טענה כי לו הרופאים היו מגלים מוקדם יותר את הפגם היה ניתן לטפל בה בצורה שמרנית, והיא הייתה מחלימה לגמרי או לחילופין היה נדרש רק ניתוח אחד ולא שניים, והתוצאות היו הרבה יותר טובות. בנוגע לתביעה נגד קופ"ח ס' הוסיפה כי הגם שהייתה בטיפול בטיפת חלב על הרופאים המטפלים בקופ"ח היה לערוך ביצוע בדיקות מעמיקות של אגנה בחודשים הראשונים לחייה בין כאשר הובאה לקופ"ח עקב מחלה כלשהי או בין אם בצורה יזומה, וזאת במיוחד לאור העובדה כי הוריה של ס' הלינו בפני הרופאים בהיותה בת תשעה חודשים כי בתם סובלת מבעיה באגנה.

קופ"ח הכחישה את המיוחס לה וטענה כי בטיפול הרפואי שהעניקה לתובעת לא נפל רבב

ביהמ"ש קיבל את התביעה בחלקה וקבע כי הגם שלא הוכחה רשלנות רפואית עד עת מלאו לתובעת שנה ושלושה חודשים הרי שהרופאים התרשלו בטיפול בה עת הגיעה לגיל זה. ביהמ"ש קבע כי עד גיל שנה ושלושה חודשים עת הגיעה ס' לקופ"ח עקב מחלה כלשהי או לצורך קבלת חיסון לא ניתן לומר כי הרופאים אחראים ברשלנות רפואית משלא בדקו ביוזמתם את האגן, שכן ידעו בין היתר כי ס' נמצאת תחת טיפולה של טיפת חלב בצורה סדירה, שם עוקבים אחר התפתחותה. אף לא הוכח חרף טענתם כי הוריה של ס' הפנו את תשומת לב הרופאים עד גיל זה לבעיה כלשהי באגנה, והם נמנעו מלבדקה.

הנתבעת אחראית לרשלנות ?

עם זאת מהתיעוד הרפואי עולה כי בגיל שנה ושלושה חודשים התבצעה בדיקה כלשהי באגנה של ס' לאחר שהוריה הלינו על בעיה בהליכתה, והבדיקה התגלתה כתקינה, אך עקב העדרו של תיעוד רפואי מלא לא ניתן לדעת פרטים על מהות הבדיקה. במצב זה קבע ביהמ"ש ההנחה הינה כי לא בוצעו כל הבדיקות הדרושות ע"י הנתבעת, והנטל בצעד נדיר יחסית עובר לנתבעת להוכיח כי לא הייתה התרשלות בהתנהלותה, וכי הבדיקות הנדרשות אכן בוצעו. ביהמ"ש קבע כי הנתבעת לא עמדה בנטל, ואף לא הראתה כל ניסיון לעמוד בו. ביהמ"ש אף קבע כי אף לו היה מוכח כי הבדיקות המתחייבות אכן בוצעו הרי עדיין אין מחלוקת כי הרופאים לא אבחנו את הפגם באמצעותן, ולא הוכח כי חוסר האבחון בשלב הנ"ל נחשב סביר.

פסק הדין !

עוד קבע ביהמ"ש כי הוכח קשר סיבתי בין האיחור בגילוי לנזקיה של ס', זאת מכיוון שהגם שהוכח שניתוח השחזור הפתוח הראשון שעברה ס' היה בלתי נמנע גם לו היה מאובחן בגיל שנה ושלושה חודשים, הוכח כי תוצאותיו של הניתוח ככל הנראה היו יותר טובות אילו הניתוח היה מתבצע בגיל זה ולא שלושה חודשים מאוחר יותר, וכך נפגמו סיכוייה של ס' להחלים באופן מלא ע"י ניתוח אחד, ואף גברו הסיכויים להזדקקותה לניתוח נוסף, כפי שאכן קרה. ביהמ"ש קבע כי הפיצוי יינתן עבור הכאב, הסבל והצלקות שהסב הניתוח השני, וכן עבור אובדן סיכויי ההחלמה, וזאת בשיעור האחוז השווה לסיכוי ההחלמה שאבד.

ת"א 6329-08-08 פרח נ' מדינת ישראל ואח'.
ניתן ביום 1.06.11

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.