רשלנות רפואית

רשלנות רפואיתבתחום הרפואה אנו שומעים, לצערנו, ולא אחת, על מקרים של רשלנות מצד מטפלים, רופאים מומחים, או מצידה של המערכת הרפואית כולה. כשמדובר במקרים של רשלנות רפואית הכוונה היא לביצוע טיפול שאיננו הולם, טיפול שבעקבותיו נגרם נזק למטופל. רשלנות רפואית מתייחסת לטיפול הרפואי השגוי, ככזה שניתן היה למנוע אותו מראש, אך מכל סיבה שהיא, בוצע בכל זאת וגרם לנזק. את הרשלנות הרפואית ניתן למצוא בתחומי הרפואה השונים והיא יכולה לבוא לידי ביטוי בצורות שונות.

אם גם לכם קרה נזק עקב רשלנות רפואית – פנו אלינו !

סוגי התביעות המוגשות

בכל שנה מוגשות אלפי תביעות בגין רשלנות רפואית, שהתבצעה במהלך הטיפול על ידי הצוות הרפואי, בין אם על ידי הרופא, המטפל הישיר ובין אם על ידי כל גורם רפואי אחר. תביעות בגין רשלנות זו יכולות להיות מסוגים שונים. הנה כמה מהסוגים השכיחים ביותר:

  • רשלנות רפואית בהריון ובלידה – במהלך תקופת ההיריון נדרשת האישה לבצע בדיקות שונות, על מנת להבטיח את תקינותו של הריון זה. מדובר במעקב רפואי צמוד וליווי של רופא נשים מומחה לאורך כל ההיריון עצמו ולעיתים גם לאחריו. במהלך התקופה מתבצעות בדיקות שונות כדי לשמור על בריאותה של האם ועל בריאותו של העובר. אולם, לעיתים, כתוצאה מאבחון לקוי, אבחון מאוחר מדי או בדיקה שגויה ולא נכונה, נגרם נזק קשה לעובר, ובמקרים קשים יותר, גם מוות. טיפול רפואי שכזה נחשב כרשלנות רפואית, שכן ניתן היה למנוע אותו, במידה ובוצע על פי כל הנהלים הנדרשים.
  • רשלנות רפואית במסגרת טיפול שיניים – מדובר במקרים נפוצים מאד, הנובעים בעיקר בשל התפתחותו הרבה של תחום רפואת השיניים. בעוד שבעבר עסק התחום במגוון מצומצם של טיפולים, הרי שכיום גם בעיות האסתטיקה השונות בתחום הפה, נחשבות גם הן כטיפול שיניים והופכות את התחום למורכב יותר. רשלנות רפואית במסגרת טיפולי שיניים נובעת כתוצאה מטיפול רפואי שאיננו תקין אך גם יכולה להיות טיפול אסתטי שבוצע באופן רשלני. במקרים רבים, מדובר בצורך בטיפול מתקן ובמקרים אחרים, מדובר בנזק בלתי הפיך.
  • רשלנות רפואית בניתוחים – ישנם סוגים שונים של ניתוחים, המתבצעים בכל יום במדינת ישראל. ניתוחים אלה יכולים להיות ניתוחים זעירים ופשוטים, אך גם ניתוחים מסובכים במיוחד. מקרים של רשלנות רפואית במהלך הניתוח נובעים, פעמים רבות, כתוצאה מטיפול מקדים שגוי (התעלמות מהצורך בבדיקות מקדימות לפני הניתוח), כתוצאה מאי מתן מידע והסבר למנותח לפני הניתוח וכמובן גם מקרים של רשלנות במהלך הניתוח עצמו.

ייעוץ של עורך דין מומחה בתחום

במידה ויש חשש כי אכן מדובר במקרה של רשלנות רפואית, יש לפנות אל עורך דין מומחה בתחום זה, על מנת שיעזור להתמודד עם המקרה באופן הנכון ביותר. כדי להוכיח שהנזק שנגרם נובע כתוצאה מטיפול רפואי לקוי (כלומר, להוכיח קשר סיבתי שבין הטיפול שבוצע לנזק שנגרם) יש להיעזר בעורך דין, בעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית ובעל ידע רב בתביעות, שהוגשו בתחום זה.

דוגמאות לתביעות בגין רשלנות רפואית

ישנם לא מעט תיקי תביעה בתחום הרשלנות הרפואית, המוגשים מדי שנה ומתייחסים לתחומים רבים ומגוונים. זו יכולה להיות תביעה בגין ניתוחי חניכיים שבוצעו באופן שגוי וגרמו לנזק, זו יכולה להיות גם תביעה בגין אבחון לקוי של העובר במהלך ההיריון, אבחון שבמידה והיה מבוצע כהלכה היה יכול לאתר מחלה קשה ואולי גם למנוע אותה. גם מקרים בהם מטופל לא קיבל את המידע המדויק באשר לסיכונים הקשורים בניתוח עצמו ובכל זאת מסר את הסכמתו, הם דוגמא נוספת לתביעות בגין רשלנות רפואית.

סיכום

חשוב לזכור כי הוכחת רשלנות רפואית איננה פשוטה. אולם, בעזרתו של איש מקצוע מיומן ומקצועי, כדוגמת עורך דין בתחום הרשלנות הרפואית, ניתן לעשות זאת באופן הנכון ביותר. יש לעשות זאת מוקדם ככל האפשר, אך גם יש לקחת בחשבון שמדובר בהליך, שעשוי להיות ממושך מאד.

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.