אובדן סיכוי החלמה

אובדן סיכוי החלמהרשלנות רפואית – אבדן סיכויי החלמה

מטופל אשר מגיע לבית החולים לשם קבלת טיפול רפואי עשוי להימצא במצב בו הטיפול שניתן לו אינו מתאים או נעשה באופן רשלני מה שיצריך לרוב טיפול נוסף. אך לעתים הטיפול הרשלני מוביל לתוצאות טרגיות ביותר בצורת נזק גופני קשה, או במקרה הגרוע למות המטופל.

מבחינה משפטית ברגע שהמטופל נפטר, הרי קיימת לעזבון  הזכות להגיש תביעת רשלנות רפואית במקומו וכך לקבל את הפיצוי בהתאם למידת הרשלנות. תביעות מסוג אלו לעתים מעט יותר קשות להוכחה וזאת משום שהמטופל אינו בין החיים וקשה להתמודד מול ראיות והוכחות הצד שכנגד באותה מידה. עם זאת, אין בכך כי להרפות את ידי מי שמעוניין לתבוע אף אם בערכאה הראשונה והשנייה התביעה תידחה על ידי בית המשפט.

במקרה שאירע לירון (שם בדוי) בחור צעיר בן 26 אשר עמד להינשא, כל החיים היו לפניו, עד אשר הרגיש פתאום שלא בטוב, היה לו חום וכאבי גרון והוא ניגש לשם קבלת טיפול בקופת חולים. שם אובחן כסובל מזיהום בדרכי הנשימה, החום הגבוה המשיך ולפיכך פנה ירון לבית החולים ולאחר מספר בדיקות נקבע כי יש לו זיהום ויראלי והרופא נתן לו תרופות והורה על מנוחה ושיחרר אותו לביתו.

חלפו 36 שעות מרגע השחרור מבית החולים וירון נמצא מת במיטתו. בניתוח שלאחר המוות נקבע כי הסיבה למותו היא בשל דלקת חריפה בשריר הלב, בעקבות המוות הפתאומי ובלתי צפוי החליטה המשפחה להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית מצד בית החולים אשר לא רשם את תוצאות בדיקת הא.ק.ג ולו זה היה נעשה הייתה מתעוררת הבעיה ולא היו משחררים את ירון הביתה אלא משאירים אותו לשם מעקב והשגחה ובכך היה נמנע מותו.

התביעה הוגשה בבית משפט השלום ומונה מומחה מטעם בית המשפט אשר קבע כי לפי הנסיבות לא היה כל צורך לבצע את בדקת ה- א.ק.ג. והשחרור נעשה באופן תקין ולא היה כל צורך נכון לנתונים הרפואיים שהיו באותה העת להשאירו לשם השגחה ולפיכך דחה בית המשפט השלום את התביעה.

התובעים בשם המנוח נצלו את זכותם על פי חוק לערער על החלטת בית משפט השלום והגישו את הערעור לבית משפט המחוזי, בטענה  כי טעה בית המשפט השלום בהחלטתו וכי הייתה רשלנות רפואית בהתנהלות הצוות הרפואי בבית החולים. בית משפט המחוזי דן בטענות הצדדים ועל פי עדות הרופא אשר טיפל בלירון קבע כי הא.ק.ג שנעשה ללירון היה תקין ולכן לא היה כל צורך להשאירו לשם השגחה ואין כל קשר סיבתי בין העובדה כי לירון שוחרר לביתו לבין המוות וספק באם השארתו לאשפוז הייתה מונעת את התוצאה הטרגית.

ערעור ברשות

על פי חוק, בתביעה אזרחית קיימת לצדדים הזכות להגיש ערעור פעם אחת כאשר במידה והתביעה עברה שתי ערכאות ועדיין רוצים לערעור צריך להגיש בקשת רשות לערער ובאם זו מאושרת הרי ניתן לערער לבית משפט העליון. כך אירע במקרה זה, אחרי שבית משפט השלום ובית המשפט המחוזי דחו את התביעה, הוגשה בקשת רשות לערער לבית משפט העליון וזו נתקבלה.

בבית המשפט העליון קיבלו את טענות התובעים וקבעו כי הייתה רשלנות רפואית מצד הצוות הרפואי ודנו גם באובדן סיכויי ההחלמה שכן, בעקבות השחרור המוקדם לא ניתנה לו האפשרות להחלים ומשום כך החליט בית המשפט לפצות את עזבון המנוח לירון בסכום כ- 480,000 ש"ח. כך בעצם יצא שהמשפחה זכתה לקבל את הפיצוי הכספי הראוי במקרה החמור והעצוב הזה.

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.