הסכמה מדעת

רשלנות רפואית הסכמה מדעת 

לא מעטים הם המקרים בהם אנו נדרשים לטיפול רפואי  אשר יכול אף לטמון בחובו סכנות לא מועטות, מעצם היותו הליך פולשני או חודרני. לפני ביצוע הליך רפואי כלשהו, קל או מסובך יותר, נדרשת הסכמת החולה לבצע אותו, מה שנקרא בלשון המקצועית "הסכמה מדעת". המטופל חייב להיות מודע להשלכות, לסיכונים ולסיבוכים האפשריים וכמובן על הליך ההחלמה של הטיפול הרפואי. במקרים בהם יעבור המטופל הליך רפואי כלשהו ללא הסכמה מלאה מדעת, אזי יהיה חשוף הגורם הרפואי המטפל לתביעת רשלנות רפואית.

על מנת לתת הסכמה מדעת חייב להיות המטופל מודע לנתונים הבאים:

  • מידע אודות מצבו הרפואי העדכני.
  • יש לפרט במדויק למטופל על ההליך הרפואי המוצע לו.
  • יש לפרט למטופל באופן מדויק מהי מטרת הטיפול.
  • המטופל חייב להיות מודע לסיכויי ההצלחה של הטיפול.
  • פירוט לגבי תועלתו של הטיפול.
  • על המטופל להיות מודע לסיכונים הכרוכים בטיפול, אופן השיקום מהטיפול.
  • יש ליידע את המטופל לגבי סוגי הטיפול הרפואי, כולל טיפולים חלופיים, יתרונותיהם וחסרונותיהם.
  • יש לפרט למטופל מהם הסיכויים הכרוכים באי מתן הטיפול הרפואי.

רשלנות רפואית הסכמה מדעת

ככלל, כול אדם רשאי להסכים או לסרב לקבל טיפול רפואי וכאשר לא הביע הסכמה מדעת אף מטפל איננו רשאי לבצע בו הליך רפואי ללא הסכמה זו. ההסכמה מדעת יכולה להתבטא בשלושה אופנים: בע"פ, בצורה התנהגותית או בכתב. בשנת 1996 חוקק חוק זכויות החולה בכנסת ישראל, והוא זה שקובע שאין לספק למטופל או חולה כלשהו טיפול רפואי ללא הסכמתו. במקרים בהם לא סופק לחולה או למטופל כול המידע הנחוץ, יהיה המטפל חשוף לתביעה בגין רשלנות רפואית.

מהן סוגי התביעות המוגשות?

במקרים בהם התבצעה רשלנות רפואית מצד הרופא או הצוות הרפואי המטפל, ניתן להגיש כנגדם תביעה משפטית, גם במקרים בהם המטופל חתם על הסכמה מדעת. מדובר על מקרים בהם הרופא לא פירט את כול הסיכונים הכרוכים בניתוח או בהליך הרפואי. ישנם מקרים בהם הרופא המטפל לא טרח להסביר לחולה את השלכות ההליכים הטיפוליים על בורין, ובעקבות כך נגרם למטופל נזק. תביעות מסוג זה נקראות " היעדר הסכמה מדעת", ולכן הן הרופאים והן המוסדות הרפואיים בהם טופל החולה, אינם פטורים מאחריות על נזקים אשר נגרמו לחולה.

ישנם גם מקרים בהם לא הוסבר למטופל על כל שלבי הטיפול, ובכול זאת התבצע הליך רפואי. התנהלות זו אינה קבילה ולכן היא משמשת עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית, שכן הגוף המטפל לא יידע את המטופל ולפיכך לא נהג כנדרש בכול הנוגע לשלבי הטיפול התקינים. במקרים בהם הוכחה רשלנות רפואית מעבר לכול ספק, יפוצה המטופל בסכומי כסף נכבדים על כול נזק אשר נגרם לו.

פנייה לעורך דין לקבלת ייעוץ משפטי

רשלנות רפואית הינה עילה להיוועץ עם עורך דין מומחה בתחום. כאשר גורם רפואי כלשהו איננו עומד בסטנדרטים הרפואיים המקובלים, ונגרם נזק כלשהו למטופל, זוהי עילה לרשלנות רפואית. עורכי דין אשר מומחים בכול הקשור לרשלנות רפואית יסבירו לכם את כל פרטי המקרה הנידון,  והאם באמת ישנה עילה ממשית לתביעה משפטית.

דוגמאות לתביעה בגין רשלנות רפואית

כאשר רופא ממליץ למטופל לעבור הליך רפואי, מבלי להסביר לו את כול ההשלכות והסיכונים, ישנה עילה ברורה לתביעה בגין רשלנות רפואית. לדוגמא: מרופאי שיניים שהמליצו למטופליהם לעבור השתלת שיניים מבלי להסביר להם לפני כן כי שתלים אינם נקלטים בקרב מעשנים. רופאי עיניים העובדים במכונים להסרת משקפיים בלייזר ומנתחים לקוחות שאינם מתאימים להליך ניתוחי זה. ניתן עוד להזכיר, מנתחים פלסטיים אשר בעקבות הניתוח גרמו ללקוחות לנזקים בלתי הפיכים. מדובר על אנשים אשר רצו לשפר את חזותם החיצונית ובסופו של דבר נגרמו להם התוצאות ההפוכות.

לסיכום

גם בעת הסכמה מדעת, וגם לאחר שחתמתם על כול המסמכים הנדרשים לפני הליך רפואי כלשהו, לא תמיד הגורם הרפואי המטפל מנדב לכם את כול האינפורמציה הדרושה. עם תום ההליך הרפואי, במקום לחוש שיפור כמתבקש, אתם מוצאים עצמכם במצב גרוע יותר. בכול המקרים הללו מומלץ לפנות בהקדם לעו"ד המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית.

[ois skin="skin2"]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.