מומחה רפואי

אנשים רבים בישראל כבר חוו על בשרם פעולות רפואיות רשלניות אשר הובילו לנזקים. מדובר באירועים חמורים במיוחד המתרחשים דווקא במצב בו זקוק האדם לסיוע מקצועי הולם, אך התוצאות היו הפוכות ואף ניתנות למניעה לו התקבל השירות המצופה מבעל מקצוע סביר.

אם גם אתם סבלתם מנזקקים הקשורים בטיפול שלא בוצע כהלכה, ייתכן מאוד שקיימת בידכם עילה לתביעת רשלנות רפואית. תביעה זו תאפשר לכם למצות את הדין עם הגורם המתרשל, ובתוך כך לזכות בכספים נחוצים ביותר בתקופה של מצוקה והתמודדות עם השלכות האירוע.

יחד עם זאת, עליכם לקחת נשימה עמוקה, מאחר ותביעות מסוג זה אינן קצרות וכוללות מספר מהלכים והליכים משפטיים. אחד השלבים המהותיים וההכרחיים במרבית המקרים, הינו קבלת חוות דעת מטעם מומחה רפואי.

מדוע צריך מומחה רפואי בתביעות רשלנות רפואית ?

ראשית, כאשר מגישים תביעת נזקי גוף במדינת ישראל, חובה לצרף אליה חוות דעת רפואית. יש להבין כי תביעת רשלנות רפואית אינה עוסקת בהיבטים משפטיים בלבד, אלא מערבת קביעות ומונחים רפואיים.

יתר על כן, לעיתים קרובות ניתן לפרש את תוצאות הטיפול והליכיו לכאן ולכאן, תוך כניסה לדקדוקים המצריכים ידע מקצועי וניסיון רב. מסיבה זו, בית המשפט נעזר בחוות דעת של מומחה רפואי, שהינו רופא מומחה המצוי ברשימת הרופאים. מטרתה המרכזית של חוות הדעת היא לסייע לשופט להבין את היקף הנזקים שנגרמו למטופל, האם התרחשה התנהלות רשלנית מצד המטפל, ובעיקר האם קיים קשר סיבתי בין אלו.

מומחה רפואי בתביעות

כיצד משיגים חוות דעת רפואית?

כל תביעת רשלנות רפואית מתחילה בפנייה אל עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות. עורך הדין יבחן את העילה שבידכם, יוכל להעריך באופן ראשוני את היקף התביעה, ויסביר לכם בפרוטרוט את שלביה. כמו כן, עורך הדין יפנה בהמשך אל מומחים רפואיים רלבנטיים לפגיעתכם, על מנת שיכתבו עבורכם חוות דעת תומכת.

יש לציין כי עוד לפני הפנייה אל מומחה חשוב להשיג את התיעוד הרפואי מהמוסד בו עברתם את הטיפול, ומשימה זו עשויה להתגלות כלא פשוטה בפני עצמה. גם כאן עשוי עורך הדין לבוא לעזרתכם, ולפנות אל גורמים המתמחים בהוצאת תיקים רפואיים ממוסדות. החומר שהושג ותוצאות בדיקות נוספות בעת הצורך, יועברו לעיונו של המומחה הרפואי לכתיבת חוות הדעת.

מה כוללת חוות דעתו של מומחה

עליכם לקחת בחשבון כי כתיבת חוות דעת רפואית הינה מלאכה מאומצת, העוסקת בהתנהלות רשלנית של עמיתים למקצוע, ולכן אינה חביבה על רופאים. כלומר, חוות הדעת עולה כסף, ולעיתים כסף רב. העלויות משתנות ממקרה למקרה, ובדרך כלל נעות בין אלפי שקלים בודדים ל- 15 אלף שקלים.

יחד עם זאת, במידה ותזכו בתביעה עשוי בית המשפט לפסוק כי הצד הנתבע יישא בעלויות אלו. חוות הדעת עצמה עוסקת כאמור בהיקף הנזקים שנגרמו, בבחינת ההתנהלות הרפואית, ובקשר שבין הרשלנות והנזקים.

המומחה יתאר בקצרה את נסיבות המקרה שהובא לעיונו, ידון באירועים שנלוו לו, יעריך את מידת הנזק על פי אחוזי הנכות של הביטוח הלאומי, ויציין את מסקנותיו. כל זאת, בהסתמך על ספרות מקצועית רלבנטית, ותוך תיאור ניסיונו והסמכתו בתחום הספציפי.

מומחה רפואי בבית המשפט

במהלך תביעת רשלנות רפואית יגיש עורך הדין המלווה אתכם את חוות הדעת, שתומכת כמובן בטיעונים שהעליתם. הצד השני לא יישאר חייב, ויצרף חוות דעת סותרת הקובעת שהנזק אינו קשור ישירות לפעולותיו. בשלב הבא יתחקר עורך הדין שלכם את המומחה הרפואי של הצד השני, ולהיפך, ויוגשו ראיות נוספות העשויות להטות את הכף לכאן או לכאן.

לאחר ששמע את החקירות והתרשם מחוות הדעת שהוגשו, יחליט בית המשפט אם לקבל את חוות הדעת שלכם במלואה או באופן חלקי, או להעדיף את חוות הדעת של הנתבע. כמו כן, במקרים מסוימים עשוי בית המשפט להחליט על חוות דעת שלישית, אשר תיכתב על ידי מומחה מטעמו, ושבעלויותיה נושאים שני הצדדים באופן שווה. מאחר ומדובר בהליכים מורכבים שיש לבצע באורח מקצועי ונאות, חשוב לפנות אל עורך דין שידריך, ילווה ויכין אתכם מבעוד מועד לקראת התביעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.